Emily Brontë- Na Větrné hůrce

11. března 2017 v 18:06 | Vincenta |  Literatura
"Ta lhářka, lhářka až do posledního dechu! Kde je teď? Tam ne- v nebi ne- zaniknout nemohla- tak kde?
Ty, tys říkala, že je ti lhostejné moje utrpení! Tak já se zas modlím jedinou modlitbou- a budu ji opakovat dokud mi jazyk neztuhne- Kateřino, Kateřino, dokud já žiju, neodpočívej v pokoji! Řeklas, že jsem tě zabil- tak mě straš! Zavražděný přece strašívá vraha! Duchové přece obcházejí po Zemi! Buď pořád se mnou- vezmi na sebe jakou chceš podobu- dožeň mě k šílenství! Jenom mě nenechávej v téhle propasti, kde tě nemůžu najít! Ach Bože, to se nedá vypovědět slovy! Nemůžu žít, odešel mi život! Nemůžu žít, odešla mi duše!"Zpočátku jsem k této knize přistupovala mírně skepticky. Očekávala jsem klasický anglický romantismus, něco ve stylu Austenové. Ovšem dostalo se mi naprostého opaku. Nic tak depresivního, ponurého a zkažeností protkaného jsem již dlouho nečetla.
Nad surovostí některých postav mi zůstával rozum stát. Dílo plývá nádherným líčením krajiny, člověk má chuť se vrátit o těch několik-set let zpátky do gotického Yorkshiru.
Také se dočkáte téměř psychologického popisu postav.
Uvážím-li, že tato kniha vznikla v první polovině 19.století, ještě k tomu ji napsala žena, je míra její hrubosti velmi fascinující.
Emily Brontë musela být vážně obdivuhodná žena. Je jednou z mnoha osobností, které bych ráda osobně poznala. (Kdybych měla tu možnost)

Román hodnotím velmi kladně a určitě se k němu budu ráda vracet.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Máte raději Emily Brontë, nebo její sestru Charlotte?

Emily 66.7% (2)
Charlotte 33.3% (1)

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 11. března 2017 v 18:18 | Reagovat

Knížka se mi moc líbila!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama